34A3P28T7M1RT
Mfr.Part #
34A3P28T7M1RT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Non-Illuminated
Brand :
Grayhill
Reach Compliance Code :
Compliant
Length - Termination :
0.156 inch
3PDT
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Actuator :
TOGGLE
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Switch Action :
Momentary
HTS Code :
Illumination Type :
Non-Illuminated
Termination Style :
Solder Lug
Features :
Actuator Finish :
Chrome
Body Height :
10.541mm
Mounting Style :
Through Hole
Surface Mount :
No
Contact Function :
ON-(ON)
Package :
Bulk
Sealing :
Epoxy
Product Category :
Toggle Switches
Voltage Rating - DC :
20V
Illumination Color :
Lamp Type :
Voltage Rating (DC) :
20 V
RoHS :
Details
Base Product Number :
34A3
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Power Rating :
400 mVA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Stainless Steel
Termination Type :
Solder Lug
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact Form :
3PDT
Grayhill
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Type :
Packaging :
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Feature :
Panel Mount
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating (AC) :
20 V
Published :
Series :
34A
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Throw Configuration :
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated DC :
20V
Terminal Length :
0.156 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Product Type :
Toggle Switches
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage - Rated AC :
20V
Switch Function :
On-Mom
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Subcategory :
Switches
Bushing Length :
0.448 inch
Actuator Length :
17.45mm
Body Length or Diameter :
16.51mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Breadth :
12.7 mm
Mount :
Panel
Voltage Rating - AC :
20V
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Type :
Standard Round
Datasheets
34A3P28T7M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"