34A3P11T1M1RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34A3P11T1M1RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Illumination Type, Color :
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Terminal Length :
0.156 inch
Termination Type :
Solder Lug
Packaging :
Bulk
Lamp Type :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Power Rating :
400 mVA
Product Type :
Toggle Switches
Subcategory :
Switches
Termination Style :
Solder Lug
Length - Termination :
0.156 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Grayhill
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Breadth :
12.7 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Actuator :
TOGGLE
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Actuator Finish :
Chrome
Body Length or Diameter :
16.51mm
Features :
RoHS :
Details
Sealing :
Epoxy
Center Contact Plating :
Contact Function :
On-On
Published :
Base Product Number :
34A3
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Actuator Type :
Standard Round
Mounting Style :
Through Hole
Bushing Thread :
Termination :
Solder
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating - DC :
20V
Illumination Color :
Voltage - Rated DC :
20V
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Voltage (Nominal) :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Ingress Protection :
Circuit :
3PDT
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating - AC :
20V
Illumination :
Non-Illuminated
Grayhill
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Body Height :
10.541mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Switch Function :
On-On
Series :
34A
Contact Form :
3PDT
Housing Material :
Stainless Steel
Contact Resistance :
0.01mOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
No
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Voltage - Rated AC :
20V
Product Category :
Toggle Switches
ECCN Code :
EAR99
Actuator Length :
10.41mm
Datasheets
34A3P11T1M1RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"