34A3P12B3M1RT
Mfr.Part #
34A3P12B3M1RT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Body Height :
10.541mm
Voltage - Rated DC :
20V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mount :
Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Termination Type :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
20V
Bushing Type :
Terminal Length :
0.156 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Style :
Through Hole
Body Breadth :
12.7 mm
Termination Style :
Solder Lug
Contact Resistance :
0.01mOhm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage Rating - DC :
20V
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Series :
34A
Contact Plating :
Gold
Actuator Length :
6.86mm
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Non-Illuminated
Length :
12.7mm
Depth :
16.51mm
Bushing Length :
0.28 inch
Voltage - Rated AC :
20V
Features :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Datasheets
34A3P12B3M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"