34A3P11B1M1RT
Mfr.Part #
34A3P11B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Voltage Rating (DC) :
20 V
Mount :
Panel
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Plating :
Gold
Illumination Type, Color :
Throw Configuration :
3PDT
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Termination Style :
Solder Lug
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Body Breadth :
12.7 mm
Lamp Type :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Voltage Rating (AC) :
20 V
Body Height :
12.06mm
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Voltage Rating - AC :
20V
Pbfree Code :
yes
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Min Operating Temperature :
-30 °C
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Voltage Rating - DC :
20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Length or Diameter :
16.51mm
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Actuator Length :
10.41mm
Illumination Type :
Published :
Max Operating Temperature :
85 °C
Contact Form :
Switch Action :
LATCHED
Features :
Voltage - Rated AC :
20V
Series :
34A
Electrical Life :
40,000 Cycles
Solder
Datasheets
34A3P11B1M1RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"