34A3P31T1M1RT
Mfr.Part #
34A3P31T1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Voltage Rating - DC :
20V
Terminal Length :
0.156 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Toggle Switches
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Voltage Rating - AC :
20V
Body Height :
10.541mm
Termination Type :
Solder Lug
Body Breadth :
12.7 mm
Length - Termination :
0.156 inch
Termination Style :
Solder Lug
Body Length or Diameter :
16.51mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Series :
34A
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Actuator Length :
10.41mm
Voltage - Rated DC :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Lamp Type :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Resistance :
0.01mOhm
Datasheets
34A3P31T1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"