34A3P31B1M2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34A3P31B1M2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Body Height :
10.541mm
Actuator Type :
Standard Round
Package :
Bulk
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating - DC :
28V
Length - Termination :
0.25 inch
Grayhill
Sealing :
Epoxy
Actuator Finish :
Chrome
Illumination Type, Color :
Switch Function :
On-Off-On
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
34A3
Contact Plating :
Silver
Power Rating :
400 mVA
Product Type :
Toggle Switches
Current Rating :
5A
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Product Status :
Active
Contact Form :
3PDT
Electrical Life :
40,000 Cycles
Series :
34A
ECCN Code :
EAR99
End Contact Plating :
Silver
RoHS :
Details
Illumination Color :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Features :
Bushing Length :
0.35 inch
Terminal Length :
0.25 inch
Max Operating Temperature :
85 °C
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination Style :
PC Pin
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating (DC) :
28 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Type :
Solder
Contact Function :
On-Off-On
Contact Current(AC)-Max :
2A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Bushing Type :
Illumination Voltage (Nominal) :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Surface Mount :
No
Throw Configuration :
3PDT
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Bushing Thread :
Body Breadth :
12.7 mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Center Contact Plating :
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
Through Hole
Lamp Type :
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination :
Non-Illuminated
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage Rating (AC) :
125 V
Housing Material :
Stainless Steel
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Brand :
Grayhill
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Illumination Type :
Non-Illuminated
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Length or Diameter :
16.51mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mount :
Panel
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Circuit :
Product Category :
Toggle Switches
Termination :
PC Pin
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Subcategory :
Switches
Actuator Length :
10.41mm
Actuator :
TOGGLE
Ingress Protection :
Datasheets
34A3P31B1M2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"