34A3P31B1M1RT
Mfr.Part #
34A3P31B1M1RT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Illumination Voltage (Nominal) :
Surface Mount :
No
Ingress Protection :
Body Height :
12.06 mm
Illumination Color :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating - DC :
20V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Plating :
Gold
RoHS :
Details
Subcategory :
Switches
34A3
Power Rating :
400 mVA
Termination Style :
Solder Lug
Voltage - Rated AC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Housing Material :
Stainless Steel
Bulk
Depth :
16.51mm
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
0.02 A
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Length :
12.7mm
Switch Action :
LATCHED
Product Status :
Active
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Body Breadth :
12.7 mm
Series :
34A
Brand :
Grayhill
HTS Code :
Illumination Type, Color :
Grayhill
Product Category :
Toggle Switches
Circuit :
3PDT
Min Operating Temperature :
-30°C
Contact Current(AC)-Max :
0.02 A
Termination Type :
Solder
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mounting Style :
Through Hole
Actuator Length :
10.41mm
Product Type :
Toggle Switches
Lamp Type :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Switch Function :
On-Off-On
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Illumination Type :
Non-Illuminated
Voltage Rating - AC :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
20V
Actuator Type :
Standard Round
Throw Configuration :
Mount :
Panel
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Actuator :
TOGGLE
Datasheets
34A3P31B1M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"