10AX680MEFC8X10.8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AX680MEFC8X10.8
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
8mm
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
AX
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
3.5mm
Ripple Current :
1600mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
680μF
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Length :
10.8mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
10V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
28 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Number of Terminations :
2
Impedance :
42mOhm
Height Seated (Max) :
0.484 12.30mm
Datasheets
10AX680MEFC8X10.8
Rubycon 10AX680MEFC8X10.8
AX 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1600mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can