EEE-FK1E100R
Mfr.Part #
EEE-FK1E100R
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.14
Series :
FK
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Size Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
67.5mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance :
1.35Ohm
Number of Terminations :
2
Width :
4.3mm
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
5.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Shape :
Flat
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
0.0025mA
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 100kHz
Polarization :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Capacitance :
10μF
Datasheets
EEE-FK1E100R
Panasonic EEE-FK1E100R
FK 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD