109D687X9025K2
Mfr.Part #
109D687X9025K2
Description
CAP TANT 680UF 10% 25V AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
30.9118mm
Package / Case :
Axial
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current :
610mA
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
Leakage Current :
32μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Published :
Size / Dimension :
0.406Diax1.217L 10.31mmx30.91mm
Capacitance :
680μF
Manufacturer Size Code :
K
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
109D687X9025K2
Vishay / Sprague 109D687X9025K2
680μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1.2Ohm 32μA Tray Axial
109D687X9025K2 Overview
There is a ripple current setting of 610mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1.2Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 32μA.
109D687X9025K2 Features
610mA is the ripple current of the capacitor