109D117X9075T2
Mfr.Part #
109D117X9075T2
Description
CAP TANT 110UF 10% 75V AXIAL
Tantalum Capacitors
Number of Pins :
2
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
36μA
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
75V
Length :
23.3934mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
T
Capacitance :
110μF
Hermetically Sealed
Ripple Current :
400mA
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Datasheets
109D117X9075T2
Vishay / Sprague 109D117X9075T2
110μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm 36μA Tray Axial
109D117X9075T2 Overview
In this case, 400mA is the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 36μA.
109D117X9075T2 Features
400mA is the ripple current of the capacitor