109D127X9010C2
Mfr.Part #
109D127X9010C2
Description
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Wet Tantalum
Ripple Current :
160mA
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
9μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Length :
15.4432mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
Manufacturer Size Code :
C
Capacitance :
120μF
Datasheets
109D127X9010C2
Vishay / Sprague 109D127X9010C2
120μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm 9μA Tray Axial
109D127X9010C2 Overview
Capacitor ripple current is set to 160mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4Ohm.9μA is the leakage current of this capacitor.
109D127X9010C2 Features
160mA is the ripple current of the capacitor