109D107X9015C2
Mfr.Part #
109D107X9015C2
Description
CAP TANT 100UF 10% 15V AXIAL
Published :
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
15V
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
15.45mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Manufacturer Size Code :
C
Termination :
Axial
Number of Pins :
2
Package / Case :
Voltage - Rated :
15V
Leakage Current :
9μA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
100μF
Non-RoHS Compliant
Ripple Current :
160mA
Packaging :
Tray
Datasheets
109D107X9015C2
Vishay / Sprague 109D107X9015C2
100μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm Polar 9μA Tray Axial
109D107X9015C2 Overview
A ripple current of 160mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 9μA.
109D107X9015C2 Features
160mA is the ripple current of the capacitor