109D126X9075C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
109D126X9075C2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 12UF 10% 75V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Termination :
Axial
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Wet Tantalum
Voltage - Rated :
75V
Manufacturer Size Code :
C
Series :
TANTALEX®, 109D
Packaging :
Tray
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current :
140mA
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
12μF
Type :
Hermetically Sealed
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
75V
Dielectric Material :
Tantalum
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
15.45mm
Number of Pins :
2
Leakage Current :
12μA
Package / Case :
Datasheets
109D126X9075C2
Vishay / Sprague 109D126X9075C2
12μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm Polar Tantalum 12μA Tray Axial
109D126X9075C2 Overview
A ripple current of 140mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 12μA.
109D126X9075C2 Features
140mA is the ripple current of the capacitor