109D108X9015K2
Mfr.Part #
109D108X9015K2
Description
CAP TANT 1000UF 10% 15V AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
K
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1000µF
Factory Lead Time :
11 Weeks
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.406Diax1.217L 10.31mmx30.91mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
30.9118mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
Published :
Voltage - Rated :
15V
Feature :
Wet Tantalum
Datasheets
109D108X9015K2
Vishay / Sprague 109D108X9015K2
1000μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1.2Ohm Polar Tray Axial