109D106X9025C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
109D106X9025C2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 25V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10μF
Package / Case :
Axial
Termination :
Mount :
Through Hole
Feature :
Wet Tantalum
Series :
TANTALEX®, 109D
Length :
15.4432mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
C
Packaging :
Tray
Type :
Hermetically Sealed
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
109D106X9025C2
Vishay / Sprague 109D106X9025C2
10μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm Tray Axial
109D106X9025C2 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 6Ohm, also referred to as internal resistance.