109D117X9075K2
Mfr.Part #
109D117X9075K2
Description
CAP TANT 110UF 10% 75V AXIAL
Tantalum Capacitors
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
K
Through Hole
Leakage Current :
36μA
Capacitance :
110μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.1Ohm
Size / Dimension :
0.406Diax1.217L 10.31mmx30.91mm
Tolerance :
±10%
Length :
30.91mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current :
400mA
Voltage - Rated DC :
75V
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
11 Weeks
Datasheets
109D117X9075K2
Vishay / Sprague 109D117X9075K2
110μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 3.1Ohm Polar 36μA Tray Axial
109D117X9075K2 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 400mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 3.1Ohm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 36μA.
109D117X9075K2 Features
400mA is the ripple current of the capacitor