109D108X9010T2
Mfr.Part #
109D108X9010T2
Description
CAP TANT 1000UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer Size Code :
T
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
23.4mm
Number of Pins :
2
Polarity :
Polar
Ripple Current :
480mA
Voltage - Rated :
10V
Voltage - Rated DC :
10V
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1000µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
20μA
Wet Tantalum
Datasheets
109D108X9010T2
Vishay / Sprague 109D108X9010T2
1000μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1.5Ohm Polar 20μA Tray Axial
109D108X9010T2 Overview
Set the capacitor's ripple current to 480mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.5Ohm in this case.This capacitor leaks 20μA current.
109D108X9010T2 Features
480mA is the ripple current of the capacitor