109D107X9030T2
Mfr.Part #
109D107X9030T2
Description
CAP TANT 100UF 10% 30V AXIAL
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
30V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Manufacturer Size Code :
T
Leakage Current :
12μA
TANTALEX®, 109D
Ripple Current :
410mA
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
30V
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Lead Free :
Contains Lead
Length :
23.3934mm
Published :
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
109D107X9030T2
Vishay / Sprague 109D107X9030T2
100μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm 12μA Tray Axial
109D107X9030T2 Overview
A ripple current of 410mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 12μA.
109D107X9030T2 Features
410mA is the ripple current of the capacitor