109D686X9100T2
Mfr.Part #
109D686X9100T2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT 68UF 10% 100V AXIAL
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
40μA
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Type :
Hermetically Sealed
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.2Ohm
Termination :
Axial
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Wet Tantalum
Polarity :
Polar
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
68µF
Published :
2014
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Series :
TANTALEX®, 109D
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
23.4mm
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current :
400mA