109D686X9060T2
Mfr.Part #
109D686X9060T2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT 68UF 10% 60V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
60V
Type :
Hermetically Sealed
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
Series :
TANTALEX®, 109D
Leakage Current :
16μA
Diameter :
10.31mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
68µF
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
60V
Packaging :
Tray
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
23.3934mm
Ripple Current :
340mA
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Manufacturer Size Code :
T
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Wet Tantalum
Datasheets
109D686X9060T2
Vishay / Sprague 109D686X9060T2
68μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm 16μA Tray Axial
109D686X9060T2 Overview
Set the capacitor's ripple current to 340mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 6Ohm in this case.This capacitor leaks 16μA current.
109D686X9060T2 Features
340mA is the ripple current of the capacitor