109D606X9050T2
Mfr.Part #
109D606X9050T2
Description
CAP TANT 60UF 10% 50V AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Manufacturer Size Code :
T
Length :
23.3934mm
Feature :
Wet Tantalum
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Capacitance :
60μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
109D606X9050T2
Vishay / Sprague 109D606X9050T2
60μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 3Ohm Polar Tray Axial
109D606X9050T2 Overview
This resistor has a resistance of 3Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.