109D567X9030K2
Mfr.Part #
109D567X9030K2
Description
CAP TANT 560UF 10% 30V AXIAL
Tantalum Capacitors
Published :
Length :
30.91mm
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
11 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3Ohm
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage - Rated :
30V
Diameter :
10.31mm
Series :
TANTALEX®, 109D
Ripple Current :
590mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
32μA
Size / Dimension :
0.406Diax1.217L 10.31mmx30.91mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Manufacturer Size Code :
K
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
560μF
Datasheets
109D567X9030K2
Vishay / Sprague 109D567X9030K2
560μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1.3Ohm Polar 32μA Tray Axial
109D567X9030K2 Overview
It is set to 590mA for the ripple current of the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.There is a leakage current of 32μA in this capacitor.
109D567X9030K2 Features
590mA is the ripple current of the capacitor