109D566X9075F2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
109D566X9075F2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 56UF 10% 75V AXIAL
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Termination :
Axial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated DC :
75V
Series :
TANTALEX®, 109D
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
F
REACH SVHC :
Unknown
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
17µA
Feature :
Wet Tantalum
Tolerance :
±10%
Polarity :
Polar
Capacitance :
56µF
Package / Case :
Dielectric Material :
Tantalum
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Length :
20.22mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
75V
Ripple Current :
300mA