109D505X9050C2
Mfr.Part #
109D505X9050C2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT 5UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9Ohm
Feature :
Wet Tantalum
Length :
15.4432mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±10%
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Hermetically Sealed
Manufacturer Size Code :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
TANTALEX®, 109D
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Termination :
Axial
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Capacitance :
5μF
Package / Case :
Datasheets
109D505X9050C2
Vishay / Sprague 109D505X9050C2
5μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 9Ohm Polar Tray Axial
109D505X9050C2 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 9Ohm.