109D476X9030C2
Mfr.Part #
109D476X9030C2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 30V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
30V
Type :
Hermetically Sealed
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tray
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Published :
Manufacturer Size Code :
C
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
Polar
Capacitance :
47μF
Termination :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.2Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current :
140mA
Series :
TANTALEX®, 109D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
15.45mm
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Wet Tantalum
Leakage Current :
9μA
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
30V
Datasheets
109D476X9030C2
Vishay / Sprague 109D476X9030C2
47μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 5.2Ohm Polar 9μA Tray Axial
109D476X9030C2 Overview
Capacitor ripple current is set to 140mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5.2Ohm.9μA is the leakage current of this capacitor.
109D476X9030C2 Features
140mA is the ripple current of the capacitor