109D396X9060F2
Mfr.Part #
109D396X9060F2
Description
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
60V
Manufacturer Size Code :
F
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
20.2184mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Capacitance :
39μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
109D396X9060F2
Vishay / Sprague 109D396X9060F2
39μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 7Ohm Tray Axial
109D396X9060F2 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 7Ohm in this case.