109D355X9075C2
Mfr.Part #
109D355X9075C2
Description
CAP TANT 3.5UF 10% 75V AXIAL
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Termination :
Axial
Radiation Hardening :
No
Manufacturer Size Code :
C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3.5μF
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Voltage - Rated :
75V
Polarity :
Polar
Length :
15.45mm
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
109D355X9075C2
Vishay / Sprague 109D355X9075C2
3.5μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 10Ohm Polar Tray Axial
109D355X9075C2 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 10Ohm in this case.