109D337X9030T2
Mfr.Part #
109D337X9030T2
Description
CAP TANT 330UF 10% 30V AXIAL
Tantalum Capacitors
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
30V
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Leakage Current :
16μA
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Termination :
Axial
Ripple Current :
440mA
Length :
23.4mm
Capacitance :
330µF
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Contains Lead
Manufacturer Size Code :
T
Voltage - Rated :
30V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
109D337X9030T2
Vishay / Sprague 109D337X9030T2
330μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1.8Ohm Polar 16μA Tray Axial
109D337X9030T2 Overview
There is a ripple current setting of 440mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1.8Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 16μA.
109D337X9030T2 Features
440mA is the ripple current of the capacitor