109D337X9015F2
Mfr.Part #
109D337X9015F2
Description
CAP TANT 330UF 10% 15V AXIAL
Tolerance :
±10%
Published :
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Manufacturer Size Code :
F
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
300mA
Voltage - Rated DC :
15V
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
16μA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Voltage - Rated :
15V
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
20.2184mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Capacitance :
330µF
Number of Pins :
2
Datasheets
109D337X9015F2
Vishay / Sprague 109D337X9015F2
330μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 2.5Ohm 16μA Tray Axial
109D337X9015F2 Overview
There is a ripple current of 300mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 16μA.
109D337X9015F2 Features
300mA is the ripple current of the capacitor