109D336X9100F2
Mfr.Part #
109D336X9100F2
Description
CAP TANT 33UF 10% 100V AXIAL
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current :
250mA
Manufacturer Size Code :
F
Lead Free :
Contains Lead
Tray
Leakage Current :
24μA
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Length :
20.22mm
Polarity :
Polar
Capacitance :
33μF
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
109D336X9100F2
Vishay / Sprague 109D336X9100F2
33μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 3.5Ohm Polar 24μA Tray Axial
109D336X9100F2 Overview
In this case, 250mA is the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 24μA.
109D336X9100F2 Features
250mA is the ripple current of the capacitor