109D336X9075F2
Mfr.Part #
109D336X9075F2
Description
CAP TANT 33UF 10% 75V AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
75V
Manufacturer Size Code :
F
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
75V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm
Leakage Current :
10μA
11 Weeks
Ripple Current :
230mA
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Capacitance :
33μF
Polarity :
Polar
Package / Case :
Length :
20.22mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
109D336X9075F2
Vishay / Sprague 109D336X9075F2
33μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 7Ohm Polar 10μA Tray Axial
109D336X9075F2 Overview
A ripple current of 230mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 10μA.
109D336X9075F2 Features
230mA is the ripple current of the capacitor