109D277X9015T2
Mfr.Part #
109D277X9015T2
Description
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL
Voltage - Rated :
15V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Manufacturer Size Code :
T
Length :
23.3934mm
Tolerance :
±10%
Ripple Current :
340mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
15V
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
16μA
Capacitance :
270μF
Termination :
Datasheets
109D277X9015T2
Vishay / Sprague 109D277X9015T2
270μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 3Ohm 16μA Tray Axial
109D277X9015T2 Overview
In this case, 340mA is the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 16μA.
109D277X9015T2 Features
340mA is the ripple current of the capacitor