109D276X9060C2
Mfr.Part #
109D276X9060C2
Description
CAP TANT 27UF 10% 60V AXIAL
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
60V
Capacitance :
27μF
Voltage - Rated :
60V
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
C
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
5.56mm
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Leakage Current :
12μA
Ripple Current :
140mA
Length :
15.4432mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Datasheets
109D276X9060C2
Vishay / Sprague 109D276X9060C2
27μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm 12μA Tray Axial
109D276X9060C2 Overview
In this case, 140mA is the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 12μA.
109D276X9060C2 Features
140mA is the ripple current of the capacitor