109D256X9050F2
Mfr.Part #
109D256X9050F2
Description
CAP TANT 25UF 10% 50V AXIAL
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Polarity :
Polar
Leakage Current :
5μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Length :
20.22mm
Manufacturer Size Code :
F
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Wet Tantalum
Ripple Current :
270mA
Capacitance :
25µF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Datasheets
109D256X9050F2
Vishay / Sprague 109D256X9050F2
25μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm Polar 5μA Tray Axial
109D256X9050F2 Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 270mA.This resistor has a resistance of 6Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 5μA.
109D256X9050F2 Features
270mA is the ripple current of the capacitor