109D228X9006K2
Mfr.Part #
109D228X9006K2
Description
CAP TANT 2200UF 10% 6V AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
30.9118mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Size / Dimension :
0.406Diax1.217L 10.31mmx30.91mm
Capacitance :
2200µF
Voltage - Rated :
6V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
K
Datasheets
109D228X9006K2
Vishay / Sprague 109D228X9006K2
2200μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1Ohm Tray Axial
109D228X9006K2 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1Ohm as their resistance.