109D227X9075K2
Mfr.Part #
109D227X9075K2
Description
CAP TANT 220UF 10% 75V AXIAL
Tolerance :
±10%
Published :
Dielectric Material :
Tantalum
TANTALEX®, 109D
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.406Diax1.217L 10.31mmx30.91mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
75V
Length :
30.9118mm
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.2Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
220μF
Manufacturer Size Code :
K
Tray
Datasheets
109D227X9075K2
Vishay / Sprague 109D227X9075K2
220μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 2.2Ohm Polar Tantalum Tray Axial
109D227X9075K2 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2.2Ohm, also referred to as internal resistance.