109D227X9008F2
Mfr.Part #
109D227X9008F2
Description
CAP TANT 220UF 10% 8V AXIAL
Manufacturer Size Code :
F
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Length :
20.2184mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
8V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
220μF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
109D227X9008F2
Vishay / Sprague 109D227X9008F2
220μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm Tray Axial
109D227X9008F2 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4Ohm.