109D206X9060F2
Mfr.Part #
109D206X9060F2
Description
CAP TANT 20UF 10% 60V AXIAL
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
5μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
Polar
Through Hole
Ripple Current :
270mA
Wet Tantalum
Diameter :
7.92mm
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Manufacturer Size Code :
F
Voltage - Rated DC :
60V
Length :
20.22mm
Capacitance :
20μF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
60V
Datasheets
109D206X9060F2
Vishay / Sprague 109D206X9060F2
20μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm Polar 5μA Tray Axial
109D206X9060F2 Overview
There is a ripple current setting of 270mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 5Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 5μA.
109D206X9060F2 Features
270mA is the ripple current of the capacitor