109D206X9010C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
109D206X9010C2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 20UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Hermetically Sealed
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Wet Tantalum
Termination :
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Length :
15.4432mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
10V
Series :
TANTALEX®, 109D
Capacitance :
20μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Manufacturer Size Code :
C
Datasheets
109D206X9010C2
Vishay / Sprague 109D206X9010C2
20μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm Tray Axial
109D206X9010C2 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 5Ohm in this case.