109D187X9075T2
Mfr.Part #
109D187X9075T2
Description
CAP TANT 180UF 10% 75V AXIAL
Stock
206
In Stock :
206
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±10%
Through Hole
Published :
2011
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Leakage Current :
36μA
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
180µF
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Ripple Current :
440mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
2
Manufacturer Size Code :
T
Length :
23.4mm