109D187X9030F2
Mfr.Part #
109D187X9030F2
Description
CAP TANT 180UF 10% 30V AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Through Hole
Ripple Current :
300mA
Voltage - Rated :
30V
Tolerance :
±10%
Length :
20.22mm
Package / Case :
Axial
Number of Pins :
2
Capacitance :
180µF
Leakage Current :
16μA
Hermetically Sealed
Voltage - Rated DC :
30V
Manufacturer Size Code :
F
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Min Operating Temperature :
-55°C
TANTALEX®, 109D
Lead Free :
Contains Lead
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Wet Tantalum
Datasheets
109D187X9030F2
Vishay / Sprague 109D187X9030F2
180μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 2.5Ohm Polar 16μA Tray Axial
109D187X9030F2 Overview
There is a ripple current setting of 300mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2.5Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 16μA.
109D187X9030F2 Features
300mA is the ripple current of the capacitor