109D187X9025T2
Mfr.Part #
109D187X9025T2
Description
CAP TANT 180UF 10% 25V AXIAL
TANTALEX®, 109D
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±10%
Length :
23.4mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current :
340mA
Leakage Current :
18μA
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
180µF
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Through Hole
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Manufacturer Size Code :
T
Datasheets
109D187X9025T2
Vishay / Sprague 109D187X9025T2
180μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm Polar 18μA Tray Axial
109D187X9025T2 Overview
In this case, 340mA is the ripple current of the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 18μA.
109D187X9025T2 Features
340mA is the ripple current of the capacitor