109D187X9010F2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
109D187X9010F2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Termination :
Axial
Voltage - Rated :
10V
Published :
Feature :
Wet Tantalum
Series :
TANTALEX®, 109D
Mounting Type :
Through Hole
Length :
20.2184mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tray
Type :
Hermetically Sealed
Capacitance :
180µF
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
F
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.796L 7.92mmx20.22mm
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Tolerance :
±10%
Datasheets
109D187X9010F2
Vishay / Sprague 109D187X9010F2
180μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 4Ohm Polar Tray Axial
109D187X9010F2 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4Ohm.