109D175X9125C2
Mfr.Part #
109D175X9125C2
Description
CAP TANT 1.7UF 10% 125V AXIAL
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
54.6Ohm
Wet Tantalum
Voltage - Rated DC :
125V
Manufacturer Size Code :
C
Ripple Current :
100mA
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
125V
Leakage Current :
2µA
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Length :
15.4432mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.7μF
Mount :
Through Hole
Datasheets
109D175X9125C2
Vishay / Sprague 109D175X9125C2
1.7μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 54.6Ohm 2μA Tray Axial
109D175X9125C2 Overview
There is a ripple current setting of 100mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 54.6Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 2μA.
109D175X9125C2 Features
100mA is the ripple current of the capacitor