109D158X9006T2
Mfr.Part #
109D158X9006T2
Description
CAP TANT 1500UF 10% 6V AXIAL
Voltage - Rated :
6V
Voltage - Rated DC :
6V
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Leakage Current :
20μA
Length :
23.3934mm
Manufacturer Size Code :
T
Capacitance :
1500μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Dielectric Material :
Tantalum
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tray
Ripple Current :
480mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Datasheets
109D158X9006T2
Vishay / Sprague 109D158X9006T2
1500μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 1.5Ohm Tantalum 20μA Tray Axial
109D158X9006T2 Overview
There is a ripple current setting of 480mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 1.5Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 20μA.
109D158X9006T2 Features
480mA is the ripple current of the capacitor