109D157X9030T2
Mfr.Part #
109D157X9030T2
Description
CAP TANT 150UF 10% 30V AXIAL
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
T
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Leakage Current :
18μA
Voltage - Rated :
30V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.1Ohm
Axial
Ripple Current :
340mA
Diameter :
10.31mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
23.3934mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
150µF
Voltage - Rated DC :
30V
Wet Tantalum
Datasheets
109D157X9030T2
Vishay / Sprague 109D157X9030T2
150μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 4.1Ohm 18μA Tray Axial
109D157X9030T2 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 340mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 4.1Ohm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 18μA.
109D157X9030T2 Features
340mA is the ripple current of the capacitor