109D156X9075C2
Mfr.Part #
109D156X9075C2
Description
CAP TANT 15UF 10% 75V AXIAL
Stock
35
In Stock :
35
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Voltage - Rated :
75V
Leakage Current :
5μA
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Wet Tantalum
Dielectric Material :
Tantalum
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Size / Dimension :
0.219Diax0.608L 5.56mmx15.45mm
Capacitance :
15μF
Length :
15.45mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
75V
Manufacturer Size Code :
C
TANTALEX®, 109D
Ripple Current :
270mA