109D147X9060T2
Mfr.Part #
109D147X9060T2
Description
CAP TANT 140UF 10% 60V AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
60V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
140μF
Length :
23.3934mm
Size / Dimension :
0.406Diax0.921L 10.31mmx23.40mm
Manufacturer Size Code :
T
Termination :
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
109D147X9060T2
Vishay / Sprague 109D147X9060T2
140μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm Polar Tray Axial
109D147X9060T2 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2Ohm.