109D147X9060K2
Mfr.Part #
109D147X9060K2
Description
CAP TANT 140UF 10% 60V AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.406Diax1.217L 10.31mmx30.91mm
Length :
30.9118mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
140μF
Published :
Voltage - Rated :
60V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.4Ohm
Min Operating Temperature :
-55°C
Manufacturer Size Code :
K
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
109D147X9060K2
Vishay / Sprague 109D147X9060K2
140μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min 2.4Ohm Tray Axial
109D147X9060K2 Overview
This resistor has a resistance of 2.4Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.